Activity:
Visit 2 physical and 1 online store(s) that have personal hygiene departments (e.g. grocery stores, pharmacies, and big box retailers, one online allowed). Compare the selections of incontinence products and the costs (regular and sale/coupon pricing). Bring your findings to class.
Need Help Writing an Essay?
Tell us about your assignment and we will find the best writer for your project
Get Help Now!Address both female and male products.
Directions:
Answer the following questions in paragraph form using APA formatting:
If you were incontinent, which products would you use?
Which stores did you research and where can you get the products the cheapest?
Calculate, based on how many you think would be needed, the cost of the incontinence products per day, per week, per month, and per year.
Solution Preview
Buy an Essay Online from Professional Assignment Writers. All our papers are written from scratch. We work on all types of assignments -irrespective of their difficulty or academic level. We handle small and medium sized papers, a few pages long essays, research papers, as well as full-scale dissertations/theses and coursework.